Kontroly SOI v autobazároch

29.11.2018

 

Doplnenie článku:
A takto to prezentujú médiá http://www.tvnoviny.sk/domace/1928463_inspektori-si-posvietili-na-slovenske-autobazare-vysledky-su-katastrofalne#

 

V poslednom májovom týždni nám hlásili viacerí členovia asociácie kontroly zo strany Slovenskej obchodnej inšpekcie. Kontroly boli zamerané prevažne na dodržiavanie zákona 106/2018 Z.z. , ktorý zaviedol nové povinnosti pre obchodníkov s jazdenými vozidlami.

Komentár asociácie k uvedenému zákonu si môžete prečítať v samostatnom príspevku na našom blogu.

Ako prebiehala kontrola?

Väčšina vykonaných kontrol prebehla podľa informácií našich členov podobným spôsobom. Predmetom kontroly bolo zverejňovanie stavu najazdených kilometrov pri ponúkaných vozidlách.

Uvedený zákon priniesol okrem iného aj povinnosť uvádzať pri všetkých ponúkaných vozidlách povinne výrobné číslo VIN a stav najazdených kilometrov (celkovú prejdenú vzdialenosť).


Takisto sa týmto zákonom opätovne zaviedla možnosť pre podnikateľské subjekty ponúkať na predaj vozidlá, ktoré majú „stočené“ kilometre, ale podmienkou je doloženie ODO-PASSu, z ktorého je zrejmá manipulácia so stavom najazdených kilometrov.

 

Inšpektori prišli na kontrolu s vopred vytlačenými inzerátmi uvedeného predajcu a kontrolovali stav najazdených kilometrov v inzeráte, skutkový stav na vozidle a stav najazdených kilometrov v nadobúdacom doklade autobazáru, teda vo výkupnej zmluve, nadobúdacej faktúre či komisionárskej zmluve.Inšpektorov tiež zaujímalo, ako si predajca preveril stav prejdenej vzdialenosti predtým, ako uvedené vozidlo ponúkol na predaj.

Súčasťou kontroly bol tiež reklamačný poriadok (umiestnenie na viditeľnom mieste, ustanovenia o alternatívnom riešení sporov) a tiež odlíšenie podnikateľa a personálu od spotrebiteľov.

Z každej vykonanej kontroly bol spísaný inšpekčný záznam, kde sú zadokumentované všetky relevantné informácie. Tento záznam vrátane príloh a fotodokumentácie bude podľa slov inšpektorov odstúpený na oddelenie SOI v Bratislave, kde dôjde k porovnaniu zistených údajov s referenčným registrom celkovej prejdenej vzdialenosti, čo je Register prevádzkových záznamov vozidiel (www.rpzv.sk)

 

 

Mali ste aj vy kontrolu v autobazáre? Napíšte nám vaše postrehy a skúsenosti na info@asab.sk

 

 

 

Štítky:

Zdieľať na Facebooku
Please reload

© 2018 Asociácia autobazárov ¦ info@asab.sk ¦ 0903 47 47 47

  • Facebook Social Icon